جهت نمایش و تبیین مراحل تدوین و گردآوری آمارنامه در یک نگاه، شکل زیر ارائه شده است که در ادامه توضیحات مربوط به مرحله اشاره شده است. 

در راستای تهیه و تدوین آمارنامه صنعت انیمیشن اقدامات زیر انجام گرفته است:

1) شناخت حوزه‌های مختلف فعال در صنعت انیمیشن: براساس انجام مطالعات پشتیبان و بررسی‌های صورت‌گرفته در روند تدوین سند راهبردی صنعت انیمیشن کشور، اهداف زیر برای صنعت انیمیشن در افق 1404 در نظر گرفته شده است:

سهم حداکثری از صادرات صنایع فرهنگی کشور

  •  سهم حداکثری از سودآوری صنایع فرهنگی کشور
  • دستیابی به شبکه توزیع و بازاریابی حرفه‌ای ملی و بین‌المللی
  •  تامین سهم قابل توجهی از سرمایه توسط بخش خصوصی
  • برخوردار از شرکت‌ها و استودیوهای توانمند و مجهز به زیرساخت‌های (سخت‌افزاری و نرم‌افزاری)  تولید صنعتی
  • برخورداری از نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های لازم جهت ارتقاء خلاقیت و نوآوری
  • حضور گسترده صنف، انجمن‌ها و اتحادیه‌های مردم‌نهاد در طول فعالیت‌های پشتیبان زنجیره ارزش صنعت.

مطابق با اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز، در فاز اول تهیه آمارنامه از فعالین صنعت انیمیشن در چهارحوزه زیر دعوت به خود اظهاری و مساعدت می‌شود:

1. تولیدکنندگان

2.توزیع‌کنندگان

3. سینماداران

4. موسسات آموزشی

2) ایجاد دبیرخانه آمارنامه صنعت انیمیشن کشور: همان‌طور كه علوم و فناوری‌های سخت به شكل‌گيری و توسعه‌ی خانواده‌ی بزرگ صنايع سخت (صنايع غالباً كارخانه‌ای) منتهی می‌شوند، علوم و فناوری‌های نرم نيز صنايع نرم را شكل می‌بخشند؛ صنايعی كه محصولات و خدماتِ حاصل از آن ها به اعتلای انسان، افزايش کيفيت زندگی و تسهيل رابطه‌ی او با محيط پيرامون كمك می‌كنند. صنايع نرم انواع مختلفي دارند که يکي از مهم‌ترين شاخه‌هاي آن را صنايع «خلاق و فرهنگی» تشکيل مي‌دهند. اين صنايع روي هم رفته «اقتصاد خلاق» را شکل مي‌دهند. صنايع خلاق و فرهنگي، در طول چند سال اخير به قدري توسعه پيدا کرده‌اند که برخي آينده‌پژوهان، موج چهارم در فراسوي عصر اطلاعات و دانايي را موج خلاقيت يا عصر صنايع خلاق و فرهنگی مي‌دانند، در همین راستا معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اقدام به تشكيل ستادي به نام ستاد توسعه فناوري‌های نرم و هویت‌ساز نموده تا در این حوزه یکپارچگی‌های لازم برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز صورت پذیرد‌.

 ستاد توسعه فناوری‌های نرم ‌و هویت‌ساز در راستای بهره‌گیری هرچه بیشتر از توانمندی‌های موجود در صنعت انیمیشن قصد دارد تا اهداف و ماموریت‌های خود را در حوزه تهیه و گردآوری آمارنامه انیمیشن از طریق دبیرخانه آمارنامه صنعت انیمیشن انجام دهد. به همین دلیل دبیرخانه با همکاری افراد متخصص و خبره از صنعت انیمیشن و همچنین خبرگان علوم مدیریت و مهندسی حوزه‌های نرم و هنر، تشکیل شده تا در راستای تعالی هرچه بیشتر صنعت انیمیشن تلاش نماید. 

3) اطلاع‌رسانی و فراخوان عمومی: به منظور جلب مشارکت عمومی، آمارنامه انیمیشن کشور در رویدادها و جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی رونمایی خواهد شد. همچنین شرکت‌های فعال در حوزه انیمیشن توسط فراخوان دبیرخانه، نسبت به تکمیل فرم‌های آماری، دعوت خواهند شد. 

4) جمع آوری اطلاعات و تدوین آمارنامه: پس از مراجعه فعالین صنعت به وبسایت آمارنامه و تکمیل فرم‌های آماری، عملیات داده‌کاوی و تحلیل داده توسط دبیرخانه صورت پذیرفته و بر اساس اطلاعات ثبت شده، در فاز اول، در چهار حوزه تولید، توزیع، اکران و آموزش، آمارنامه صنعت انیمیشن کشور در سال 1396 تدوین و منتشر خواهد شد.